Odmiany dębów

Kategoria: Dęby
Tagi : , ,

Odmiany dębów Nie jest to łatwe zadanie, aby napisać o historii dębów. Nie jest to łatwe, ponieważ istnieje tak wiele gatunków, a wszystkie mają różne historie w rozwoju linii tego drzewa. Dąb rozwinął się w różnych klimatach, w różnych narodów świata. William Bartram w 1773 roku napisał w swojej książce „Podróże”, że spał w „cieniu ochronnym,gościnnego dębu”. W ciągu ostatnich kilkuset lat, na całym świecie, zostały odkryte różne odmiany dęb. W sumie jest ich ponad sześćset! Dęby są pożądane wśród świata ogrodnictwa, dla wielu różnych powodów. Niektórzy lubią przebywać w swoim ogrodzie, w cieniu drzew. Największy cień rzuca właśnie dąb. W miejscach, gdzie dęby nie są powszechnie spotykane, niektóre odmiany można sadzić, aby wzbogacać naturalne zasoby przyrody. Mniejsze odmiany orzechów i żołędzi, służą jako pożywienie dla wiewiórek i ptaków, a większe gatunki żołędzi, pochodzące z odmian dębu takich jak White Oak, Gobbler Dąb i Sawtooth Oak są zjadane przez jelenie, indyki i dziki. Biały dąb to doskonała odmiana przyrody, którą warto zasadzić, z powodu jej zdolności do wypuszczania dojrzałych żołędzi w ciągu jednego roku. Odmiana ta cechuje się ponadprzeciętną dynamiką wzrostu. Dąb Live Oak jest powszechnie spotykany w lasach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Oprócz dębów, w tym rejonie występują również w dużych ilościach sosny. Kiedy planujemy posadzenie dębów w sąsiedztwie innych drzew, należy wziąć pod uwagę przyszły rozrost drzewa. Dąb może wyrosnąć do olbrzymich rozmiarów, dlatego też, zawczasu należy zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca. Przesadzenie dorosłego drzewa będzie prawie nie możliwe. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie miejsce na początku, to później rozwiązaniem będzie wycinka sąsiedniego drzewostanu. Nie jest to korzystne, gdyż każe wycięte drzewo, jest jak rana na płucach naszej ziemi. Quercus rubra lub Northern Red Oak, to jedne z najszybciej rosnących odmian dębów. Drzewa z tego gatunku,mogą osiągnąć bardzo duże wysokości, w niemal połowie czasu, jaki potrzebuje normalny dąb. Dąb piaskowy, może nawet urosnąć do wysokości pięćdziesięciu metrów.

Meble z drewna dębowego

Kategoria: Dęby
Tagi : , ,

Meble z drewna dębowego Kupowanie do domu dębowych mebli, to idealny sposób, aby nadać swojemu miejscu zamieszkania stylu i trwałości. Coś takiego może zapewnić tylko dąb. Nic dziwnego, że dąb jest najlepszym wyborem dla stolarzy i rzemieślników, którzy ręczni wykonują meble. Nie zmieniło się to od setek lat. Wyobraź sobie urok przebywania w sypialni, w której łóżko wykonane jest z pachnącego drewna dębowego. Albo wyobraź sobie inne dębowe stoły i krzesła w salonie. Faktem jest, że zarówno ciemne i jasne dębowe meble, mogą wyglądać wspaniale w każdym pomieszczeniu w domu. Przedstawimy ci kompletny podręcznik, pomocny w uzyskaniu najlepszej jakości mebli dębowych. Po pierwsze, spójrzmy na to, czym jest dąb. Dąb jest drewnem z drzewa dębowego. Dąb jest drzewem liściastym, którego każdy rodzaj występuje na półkuli północnej. Dąb występuje w dwóch podstawowych wariantach – czerwonym i białym. Oba mają podobną ziarno, ale biały dąb posiada dłuższe promienie i słoje. Biały dąb jest bardziej wytrzymały od czerwonego dębu, a także, co oczywiste, jest także jaśniejszy. Czerwony dąb jest popularny do produkcji podłóg, mebli i naczyń. A także wielu innych rzeczy. Czerwony dąb to stolarskie marzenie. Drewno to jest łatwe do szlifowania, barwienia i wykańczania. Jasny dąb znany jest ze swojej wytrzymałości i odporność na gnicie i działanie wilgoci. To sprawia, że drewno to, bardziej nadaje się do stosowania zewnątrz. Jako meble na patio na przykład. Więc dlaczego warto wybrać dębowe meble dla swojego domu? Odpowiedź można w dwóch słowach: piękno i trwałość. Piękno mebli z drewna dębowego, pochodzi od jego koloru i wyglądu. Dąb ma ponadczasowe, klasyczne piękno. Oznacza to, że rzeczy takie jak dębowa rama lustra, będzie wyglądała tak samo dobrze w eleganckim mieszkaniu, jak w małym, rustykalnym domku, położonym głęboko w lesie. Jeśli chodzi o kolor, dąb ma niewiele sobie równych. Drewno dębu jest znane ze swojego wyjątkowego ziarna, co jest szczególnie wyraźne, kiedy drewno jest przecierane, a następnie bejcowane.

Dąb biały i dąb czerwony

Kategoria: Dęby
Tagi : , ,

Dąb biały i dąb czerwony Biały dąb i dąb czerwony są to dwa różne rodzaje drewna dębowego. Choć nazwa sugeruje, że mają one różne kolory, nie można ich łatwo po tyn odróżnić. Dąb czerwony, jest również znany jako Quercus rubra. Biały dąb, jest także nazywany Quercus alba. Obie grupy dębów, są różne od siebie. Ale jeśli wiesz, czego musisz szukać, możesz łatwo je odróżnić. Jeśli masz luksus oglądanie liści dębu jeszcze na drzewie, pomogą one pomóc ci zidentyfikować drzewo, które widzisz. Liście dębu białego, zazwyczaj mają zaokrąglone listki, a liście dębu czerwonego, mają liście zaostrzone. To nie jest prawda w każdym przypadku, ale najczęściej na tej podstawie, można określić gatunek dębu. W wielu wypadkach, dęby nie mają liści, które pomogą Ci w jednoznacznych sposób powiedzieć, jakie rodzaj drzewa masz przed sobą. Wtedy konieczne będzie spojrzenie na gałęzie. Czerwony dąb ma zazwyczaj krótkie gałęzie,a biały dąb ma zazwyczaj dłuższe i grubsze gałęzie. Można też spojrzeć na słoje drewna (zakładając, że nie są one malowane, grubo cięte lub zamknięte). Upewnij się, że drewno jest wolne od kurzu, a następnie przyjrzyj mu się bliżej. Najszybszą i być może najbardziej niezawodną metody pracy, która pozwoli nam się dowiedzieć, czy drewno, które badamy jest dębem czerwonym lub białym, jest stosowanie 10% roztworu azotynu sodu, rozprowadzanego na twardziel drzewa. Roztwór ten należy rozsmarować na drewnie i czekać na zmianę koloru. Czerwony dąb zmienia swój kolor tylko nieznacznie (czasem posiadając zielonkawy odcienie), ale biały dąb zmieni swój kolor znacznie, w czasie zaledwie kilku minut. Kolor zmieni się na taki, który pokaże ciemne czerwonawo-brązowy plamy, które następnie zmienią kolor na prawie czarny. Kiedy można określić, jaki rodzaj dębu posiadasz, wtedy będzie można mieć pewność, że będziesz ich używał na właściwe rzeczy. Biały dąb jest dobry do produkcji mebli ogrodowych i budowania łodzi, ponieważ jest odporny na działanie wody. Drewno to jest również bardziej odporne na gnicie i dlatego może być trochę droższe. Czerwony dąb jest idealny do produkcji mebli do wnętrz, a także ma tę zaletę, że jest trochę lżejszy od swojego białego kuzyna.

Wojskowe zastosowania dębów

Kategoria: Dęby
Tagi : , ,

Wojskowe zastosowania dębów Dąb jest pojęciem ogólnym, w którym zawiera się ponad 400 gatunków dębów i krzewów. Quercus to po łacińsku dąb. Drzewo to pochodzi z półkuli północnej i obejmuje liściaste i zimozielone gatunki, począwszy od zimnych szerokości geograficznych, poprzez tropikalną Azję oraz obie Ameryki. W bardzo amerykańskim stylu są pięknie wykonane meble, z drewna dębowego. W średniowieczu dąb były punktem wyjścia, w którym dębowe meble zaczęły rewolucjonizować budynki. Podczas tego czasu, dębu słynął ze swojej siły, która mogła zaoferować materiał budowlany, do wznoszenia domów i warowni. Bardzo ważna, była także jego zdolność do rozmnażania. Dąb jest zasobem naturalnym, dzięki czemu jest odnawialny. Drewno dębowe może zostać przekształcone na piękne rzeźby, często odnoszące się do Biblii. Takie rzeźby często można spotkać w kościołach, a także w zamkach rodziny królewskiej i dostojników patriarchalnych. Amerykański dąb, szybko stał się głównym konkurentem na rynku, oferując jakość pochodzącą z różnych dziedzin i klimatów. Obecnie, w Ameryce występuje ponad 60 gatunków tych drzew. Takie bogactwo i zróżnicowanie sprawia, że drewno dębowe może być oferowane w sprzedaży we wszystkich tartakach w całym kraju. Najpopularniejsza na północy kraju odmiana dębu, to czerwony dąb, którego wysokość może wynosić ponad 133 metry. Europejski zapasy dębów, zostały poważnie uszczuplone podczas II wojny światowej, jak również wcześniejszy, średniowiecznych bitew. Drewno dębowe było wtedy wykorzystywane, począwszy od budowy potężnych katapult i taranów do szturmowania zamków, poprzez budowanie mostów. Lista wykorzystanie drewna dębowego w Europie, jest bardzo długa. W głównej mierze dotyczy ona wykorzystania dębów, do wojskowych zastosowań. Chociaż dąb nie jest silny jak kamień, to jego drewno było postrzegane jako najsilniejsza alternatywa wagi lekkiej. Dzięki temu materiałowi, stolarze mogli wyprodukować bardzo dużą ilość rzeczy. Dąb jest łatwy w obróbce, jednak wymaga od stolarze pewnych kwalifikacji, stąd nie był on tak popularny wśród mniej wykwalifikowanych rzemieślników.